RT0402DRE0716K9L
Mfr.Part #
RT0402DRE0716K9L
Description
RES SMD 16.9KOHM 0.5% 1/16W 0402
RT
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
24 Weeks
Depth :
500μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Weight :
652.039032μg
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Height :
350μm
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
16.9kOhm
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RT0402DRE0716K9L
YAGEO RT0402DRE0716K9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 16.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C