RT0402CRE076K04L
Mfr.Part #
RT0402CRE076K04L
Description
RES SMD 6.04K OHM 1/16W 0402
Thin Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.25%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
6.04kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
50V
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
High Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402CRE076K04L
YAGEO RT0402CRE076K04L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 6.04kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C