RT0402CRE075K23L
Mfr.Part #
RT0402CRE075K23L
Description
RES SMD 5.23K OHM 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
5.23kOhm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.25%
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RT0402CRE075K23L
YAGEO RT0402CRE075K23L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C