RT0402CRE0726K1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402CRE0726K1L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 26.1K OHM 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
350μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.25%
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Published :
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Series :
RT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
26.1kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
High Precision
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RT0402CRE0726K1L
YAGEO RT0402CRE0726K1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 26.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C