RT0402CRE0719R1L
Mfr.Part #
RT0402CRE0719R1L
Description
RES SMD 19.1OHM 0.25% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.25%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Precision
Max Power Dissipation :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
350μm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
19.1Ohm
Voltage - Rated :
50V