RT0402CRE0718K7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402CRE0718K7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 18.7K OHM 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RT
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.25%
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Resistance :
18.7kOhm
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Height :
350μm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
High Precision
Voltage - Rated DC :
50V
Composition :
Thin Film
Datasheets
RT0402CRE0718K7L
YAGEO RT0402CRE0718K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 18.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C