RT0402BRE0738R3L
Mfr.Part #
RT0402BRE0738R3L
Description
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63mW
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
38.3Ohm
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RT0402BRE0738R3L
YAGEO RT0402BRE0738R3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 38.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C