RT0402BRD0730R1L
Mfr.Part #
RT0402BRD0730R1L
Description
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
652.039032μg
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
High Precision
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
30.1Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W