RT-610-10-S1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT-610-10-S1
Manufacturer
Panasonic
Description
SENSOR PHOTO 10MM 12-24VDC NPN
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RT-610-10-S1
RT-610-10-S1 Overview
RT-610-10-S1 Features
RT-610-10-S1 Applications
There are a lot of Panasonic Industrial Automation Sales
RT-610-10-S1 Photoelectric Sensors applications.
  • detect objects
  • Automotive industry
  • Mechanical engineering
  • Entrance and gate
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL