RSA-3500-141
Mfr.Part #
RSA-3500-141
Manufacturer
RF Industries
Description
SMA MALE; 50 OHMS
Stock
458
In Stock :
458
Manufacturer :
RF Industries
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Connector Style :
SMA
Fastening Type :
Threaded
Shield Termination :
Solder
Mating Cycles :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Cable Group :
RG-402 (.141" Semi Rigid), Belden 1673A
Package :
Bag
Operating Temperature :
Base Product Number :
RSA-3500
Mounting Feature :
Contact Termination :
Solder
Product Status :
Active
Frequency - Max :
18 GHz
Number of Ports :
1
Voltage Rating :
500 V
Body Material :
Brass
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Features :
Impedance :
50Ohm
Connector Type :
Plug, Male Pin
Series :
Center Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Silver
Insertion Loss :
0.50dB
Center Contact Material :
Brass
Body Finish :
Nickel
Includes :
Datasheets
RSA-3500-141
RF Industries RSA-3500-141
Plug, Male Pin Threaded 50Ohm SMA Solder 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -