RSA-3500-141-03
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RSA-3500-141-03
Manufacturer
RF Industries
Description
SMA MALE SOLDER; 50 OHMS
Stock
216
In Stock :
216
Manufacturer :
RF Industries
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Ingress Protection :
Shield Termination :
Solder
Frequency - Max :
18 GHz
Body Finish :
Gold
Features :
Includes :
Impedance :
50Ohm
Mounting Feature :
Insertion Loss :
Connector Style :
SMA
Mating Cycles :
Housing Color :
Gold
Base Product Number :
RSA-3500
Series :
Voltage Rating :
500 V
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Contact Termination :
Solder
Center Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C ~ 85°C
Cable Group :
RG-402 (.141" Semi Rigid), Belden 1673A
Package :
Bag
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Ports :
1
Center Contact Material :
Brass
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Male Pin
Body Material :
Brass
Datasheets
RSA-3500-141-03
RF Industries RSA-3500-141-03
Plug, Male Pin Threaded 50Ohm SMA Solder 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -65°C ~ 85°C