RR2P-UAC50V
Mfr.Part #
RR2P-UAC50V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 50V
Stock
10
In Stock :
10
Switching Voltage :
240VAC 30VDC -Max
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
25ms
Must Operate Voltage :
40VAC
Operating Temperature :
-25°C~40°C
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Packaging :
Bulk
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Rating (Current) :
10A
Coil Current :
50mA
Coil Voltage :
50VAC
Must Release Voltage :
15VAC