RR1220P-242-B-T5
Mfr.Part #
RR1220P-242-B-T5
Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0805
Resistance :
2.4kohm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
ULTRA-PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
100V
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
100mW