RR1220P-1620-D-M
Mfr.Part #
RR1220P-1620-D-M
Description
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/10W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
100mW
Additional Feature :
PRECISION
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
100V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power Rating :
100mW
Published :
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Height :
508μm
Resistance :
162Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.5%
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
100V