RR1220P-162-B-T5
Mfr.Part #
RR1220P-162-B-T5
Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0805
yes
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
ULTRA-PRECISION
Construction :
Chip
Series :
RR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
1.6kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
100mW
Height :
400μm
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
100V
1 (Unlimited)
Datasheets
RR1220P-162-B-T5
Susumu RR1220P-162-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RR Series, Thin Film, 1.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C