RR0816P-7151-D-83H
Mfr.Part #
RR0816P-7151-D-83H
Description
RES SMD 7.15KOHM 0.5% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Published :
2008
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
7.15kOhm
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
0603
Voltage - Rated DC :
75V
Voltage - Rated :
75V
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Height :
508μm
Max Power Dissipation :
63mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Susumu RR0816P-7151-D-83H
RR Series, Thin Film, 7.15kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C