RR0816P-6650-D-80A
Mfr.Part #
RR0816P-6650-D-80A
Description
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
508μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated DC :
75V
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
RR
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Published :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
665Ohm
Susumu RR0816P-6650-D-80A
RR Series, Thin Film, 665Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C
Description: The Susumu RR0816P-6650-D-80A is a surface mount chip resistor with a resistance of 665 ohms and a tolerance of 0.5%. It has a power rating of 1/16 watt and is constructed in a 0603 package size.
Features:
- Surface mount chip resistor
- Resistance of 665 ohms
- Tolerance of 0.5%