RR0816P-2553-D-40D
Mfr.Part #
RR0816P-2553-D-40D
Description
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
1608
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height :
508μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
2.012816mg
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
2011
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
255kOhm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
62.5mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Susumu RR0816P-2553-D-40D
RR Series, Thin Film, 255kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C