RR0816P-203-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR0816P-203-D
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0603
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
2001
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
63mW
Additional Feature :
PRECISION
Resistance :
20kohm
Height :
400μm
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RR
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
Power Rating :
63mW