RR0816P-182-B-T5
Mfr.Part #
RR0816P-182-B-T5
Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0603
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
1.8kOhm
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RR
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
75V
Packing Method :
TR
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
ULTRA-PRECISION
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
RR0816P-182-B-T5
Susumu RR0816P-182-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RR Series, Thin Film, 1.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C