RR0816P-1402-D-15C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR0816P-1402-D-15C
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 14K OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power Rating :
62.5mW
Composition :
Thin Film
Series :
RR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
14kOhm
Voltage - Rated :
75V
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Height :
508μm
Number of Terminations :
2
Published :
Voltage - Rated DC :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Susumu RR0816P-1402-D-15C
RR Series, Thin Film, 14kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C