RQ73C2B255RBTD
Mfr.Part #
RQ73C2B255RBTD
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 255 OHMS 0.1% 0.4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Gold
+ 155 C
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65 °C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Max Operating Temperature :
200 °C
Height :
0.6 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Gender :
FEMALE
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Length :
17.06 mm
Voltage Rating :
200 V
Thin Film
Orientation :
Straight
Tolerance :
0.1 %
Series :
RQ73
Ratings :
AEC-Q200
Base Product Number :
RQ73C2B
Failure Rate :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
RoHS :
Compliant
Subcategory :
Resistors
Plating :
Electroless Nickel
Type :
AEC-Q200 Qualified
Power Rating :
400 mW
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Resistance :
255 Ohms
Depth :
36.52 mm
Width :
1.6 mm
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Packaging :
Cut Tape
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
TE Connectivity
Datasheets
RQ73C2B255RBTD
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C2B255RBTD
RQ73 Series, Thin Film, 255 Ohms, 0.4W, 2/5W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C