RQ73C2B1K96BTD
Mfr.Part #
RQ73C2B1K96BTD
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 1.96 KOHMS 0.1% 0.4W 1206
Voltage Rating :
200 V
Size / Dimension :
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Power Rating :
400 mW
Type :
AEC-Q200 Qualified
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Length :
3.1 mm
Width :
1.6 mm
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Tolerance :
0.1 %
Packaging :
Reel
Resistance :
1.96 kOhms
Supplier Device Package :
Series :
RQ73
Height :
0.6 mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS :
yes
Thin Film
Base Product Number :
RQ73C2B
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Datasheets
RQ73C2B1K96BTD
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C2B1K96BTD
RQ73 Series, Thin Film, 1.96 kOhms, 0.4W, 2/5W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C