RQ73C2B1K3BTD
Mfr.Part #
RQ73C2B1K3BTD
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 1.3 KOHMS 0.1% 0.4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Voltage Rating :
200 V
Height :
0.6 mm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Composition :
Thin Film
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product :
Precision Automotive Thin Film SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
0.1 %
Subcategory :
Resistors
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Base Product Number :
RQ73C2B
Type :
AEC-Q200 Qualified
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Length :
3.1 mm
Failure Rate :
Technology :
Thin Film
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Width :
1.6 mm
Packaging :
Reel
Product Type :
Thin Film Resistors
Resistance :
1.3 kOhms
Number of Terminations :
2
TE Connectivity
Power Rating :
400 mW
Qualification :
AEC-Q200
Datasheets
RQ73C2B1K3BTD
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C2B1K3BTD
RQ73 Series, Thin Film, 1.3 kOhms, 0.4W, 2/5W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C