RQ73C2A169RBTD
Mfr.Part #
RQ73C2A169RBTD
Description
RES 169 OHMS 0.1% 1/5W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
0.5 mm
Voltage Rating :
100 V
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
10 PPM / C
Type :
AEC-Q200 Qualified
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Width :
1.25 mm
Product :
Precision Automotive Thin Film SMD
Product Length :
2 mm
Qualification :
AEC-Q200
Power Rating :
200 mW (1/5 W)
Termination Style :
SMD/SMT
Resistance :
169 Ohms
Tolerance :
0.1 %
Series :
RQ73
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Cut Tape
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Resistor Type :
Anti-Sulfured Precision
Length :
2 mm
Product Width :
1.25 mm
Datasheets
RQ73C2A169RBTD
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C2A169RBTD
Anti-Sulfured Precision RQ73 Series, 169 Ohms, 0.1 %,