RQ73C1J8K66BTD
Mfr.Part #
RQ73C1J8K66BTD
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 8.66 KOHMS 0.1% 0.15W 0603
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Resistor Type :
PRECISION
Series :
RQ73
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Product Width :
0.8 mm
Supplier Device Package :
Height :
0.45 mm
Power (Watts) :
0.15W
Voltage Rating :
75 V
Temperature Coefficient :
10 ppm/°C
Number of Terminations :
2
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Base Product Number :
RQ73C1J
Qualification :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
Thin Film
Tolerance :
0.1 %
Power Rating :
0.15 W
Packaging :
Cut Tape
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance Tolerance :
0.1
Color :
Black
Product Type :
Thin Film Resistors
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
TE Connectivity
Resistance :
8.66 kOhm
Material :
Polyester
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Overall Length :
15.2 m
Product Length :
1.55 mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.55 mm
Product Status :
Active
Package Quantity :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
0.8 mm
Subcategory :
Resistors
Product :
Precision Automotive Thin Film SMD
Type :
AEC-Q200 Qualified
Failure Rate :
Datasheets
RQ73C1J8K66BTD
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C1J8K66BTD
Precision RQ73 Series, Thin Film, 8.66 kOhm, 0.15W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C