RQ73C1J5K62BTDF
Mfr.Part #
RQ73C1J5K62BTDF
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RQ 0603 5K62 0.1% 10PPM 1K RL
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Subcategory :
Resistors
Supplier Device Package :
Width :
0.8 mm
Length :
1.55 mm
Temperature Coefficient :
± 10ppm/°C
Composition :
Thin Film
Technology :
Thin Film
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height :
0.45 mm
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Width :
0.8 mm
Package :
Bulk
Ratings :
AEC-Q200
Qualification :
AEC-Q200
TE Connectivity
Product Type :
Thin Film Resistors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Power Rating :
150 mW
Type :
AEC-Q200 Qualified
Product Status :
Active
Voltage Rating :
75 V
RoHS :
Details
Product Length :
1.55 mm
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Product :
Precision Automotive Thin Film SMD
Packaging :
Cut Tape
Resistance :
5.62 kOhm
Resistor Type :
Anti-Sulfured Precision
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Number of Terminations :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
Tolerance :
0.1 %
Power (Watts) :
0.15W
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
RQ73C1J5K62BTDF
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C1J5K62BTDF
Anti-Sulfured Precision * Series, Thin Film, 5.62 kOhm, 0.15W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C