RQ73C1J348RBTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RQ73C1J348RBTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 348 OHMS 0.1% 0.15W 0603
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Qualification :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Composition :
Thin Film
Packaging :
Cut Tape
Length :
1.55 mm
Series :
RQ73
Power Rating :
150 mW
Product Type :
Thin Film Resistors
Temperature Coefficient :
10 PPM / C
Resistance :
348 Ohms
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Failure Rate :
Power (Watts) :
0.15W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.45 mm
Type :
AEC-Q200 Qualified
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
0.8 mm
Technology :
Thin Film
Subcategory :
Resistors
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Tolerance :
0.1 %
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
RoHS :
Non-Compliant
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Base Product Number :
RQ73C1J
Ratings :
AEC-Q200
Product :
Precision Automotive Thin Film SMD
Supplier Device Package :
Voltage Rating :
75 V
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
TE Connectivity
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RQ73C1J348RBTD
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C1J348RBTD
RQ73 Series, Thin Film, 348 Ohms, 0.15W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C