RQ73C1J1K18BTD
Mfr.Part #
RQ73C1J1K18BTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.18 KOHMS 0.1% 0.15W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
1.18kOhm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
RQ73
Power (Watts) :
0.15W
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Composition :
Thin Film
Datasheets
RQ73C1J1K18BTD
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C1J1K18BTD
RQ73 Series, Thin Film, 1.18kOhm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~155°C