RQ73C1J1K13BTD
Mfr.Part #
RQ73C1J1K13BTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.13 KOHMS 0.1% 0.15W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Failure Rate :
Inside Contact Diameter :
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Type :
AC Connector
Mounting Angle :
Straight
Number of Terminations :
2
Product Type :
Thin Film Resistors
Ratings :
AEC-Q200
Qualification :
AEC-Q200
Product :
Precision Automotive Thin Film SMD
Tolerance :
0.1 %
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Series :
Termination Style :
SMD/SMT
Note :
Fuse Holder
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
10 PPM / C
Termination :
Faston 4,8x0,8mm
TE Connectivity
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Type :
Snap-In
Power Rating :
150 mW
Base Product Number :
RQ73C1J
Number of Positions/Contacts :
3
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
RoHS :
yes
Height :
0.45 mm
Voltage Rating :
75 V
Composition :
Thin Film
Resistance :
1.13 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Outside Contact Diameter :
Packaging :
Cut Tape
Technology :
Thin Film
Width :
0.8 mm
Power (Watts) :
0.15W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
1.55 mm
Gender :
Male
Supplier Device Package :
Datasheets
RQ73C1J1K13BTD
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C1J1K13BTD
- Series, Thin Film, 1.13 kOhms, 0.15W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C