RQ73C1E1K82BTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RQ73C1E1K82BTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.82 KOHMS 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
1.82kOhm
Series :
RQ73
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RQ73C1E1K82BTD
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C1E1K82BTD
RQ73 Series, Thin Film, 1.82kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C