RQ5RW24BA-TR-FE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RQ5RW24BA-TR-FE
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Description
IC REG LINEAR 2.4V 50MA SC82AB
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage1-Min :
2.352V
Length :
2mm
Height Seated (Max) :
1.1mm
Terminal Pitch :
1.3mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
4
Pin Count :
4
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Width :
1.25mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Voltage1-Max :
2.448V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage (Max) :
8V
ECCN Code :
EAR99
Input Voltage (Min) :
2.9V
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
11
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR
Output Voltage 1 :
2.4V
HTS Code :
Datasheets
RQ5RW24BA-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices RQ5RW24BA-TR-FE
Voltage Regulators - Linear Nisshinbo Micro Devices RQ5RW24BA-TR-FE Overview
With a voltage output of 2.4V and a maximum current of 50mA, this regulator is ideal for a wide range of electronic devices requiring reliable power management solutions. Whether you're designing consumer electronics, industrial equipment, or automotive systems, the RQ5RW24BA-TR-FE provides the stability and efficiency you need to drive innovation forward.
RQ5RW24BA-TR-FE Features
  • Precision voltage regulation for optimal performance
  • Output voltage of 2.4V with a maximum current of 50mA