RPER72A152K2P1A03B
Mfr.Part #
RPER72A152K2P1A03B
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor :
0.8 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
EAR99
Lead Length :
25mm
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Depth :
2.5mm
Formed Leads - Kinked
Height :
3.5mm
Lead Pitch :
2.5mm
Capacitance :
1500pF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics RPER72A152K2P1A03B
RPE 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPER72A152K2P1A03B Overview
A program's size/dimension is 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 2.5mm.
RPER72A152K2P1A03B Features
a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V