RPER71H682K2M1A03A
Mfr.Part #
RPER71H682K2M1A03A
Description
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Through Hole
Dielectric Material :
Depth :
2.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
6800pF
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Murata Electronics RPER71H682K2M1A03A
RPE 6800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPER71H682K2M1A03A Overview
Ceramic capacitor is 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5mm.
RPER71H682K2M1A03A Features
a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V