RPER71H474K2K1C03B
Mfr.Part #
RPER71H474K2K1C03B
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Through Hole
Lead Diameter :
500 µm
Lead Pitch :
5mm
Height :
3.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.15mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Length :
25mm
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Formed Leads
Capacitance :
0.47µF
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Murata Electronics RPER71H474K2K1C03B
RPE 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPER71H474K2K1C03B Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5mm.
RPER71H474K2K1C03B Features
a size/dimension of 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V