RPER71H221K2P1A03B
Mfr.Part #
RPER71H221K2P1A03B
Description
CAP CER 220PF 50V X7R RADIAL
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
220pF
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Lead Pitch :
2.5mm
Height :
3.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±10%
RPE
Lead Diameter :
500 µm
Dissipation Factor :
0.8 %
Lead Length :
25mm
Depth :
2.5mm
Packaging :
Bulk
Murata Electronics RPER71H221K2P1A03B
RPE 220pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPER71H221K2P1A03B Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.2.5mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
RPER71H221K2P1A03B Features
a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V