RPER71H154K2S1C03A
Mfr.Part #
RPER71H154K2S1C03A
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
Lead Pitch :
2.5mm
JESD-609 Code :
e2
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Depth :
3.15mm
Capacitance :
0.15μF
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Temperature Characteristics Code :
X7R
No
Composition :
Ceramic
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Murata Electronics RPER71H154K2S1C03A
RPE 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPER71H154K2S1C03A Overview
A 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
RPER71H154K2S1C03A Features
a size/dimension of 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V