RPE5C2A821J2K1A03B
Mfr.Part #
RPE5C2A821J2K1A03B
Description
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL
Capacitance :
820pF
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
HTS Code :
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Lead Style :
Formed Leads
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
EAR99
Depth :
3.15mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
100V
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics RPE5C2A821J2K1A03B
RPE 820pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPE5C2A821J2K1A03B Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5mm.
RPE5C2A821J2K1A03B Features
a size/dimension of 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V