RPE5C2A6R0D2P1B03B
Mfr.Part #
RPE5C2A6R0D2P1B03B
Description
CAP CER 6PF 100V NP0 RADIAL
Radial
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Pitch :
2.5mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Depth :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
JESD-609 Code :
e2
Capacitance :
6pF
HTS Code :
Tolerance :
±0.5pF
yes
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Size Code :
Murata Electronics RPE5C2A6R0D2P1B03B
RPE 6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPE5C2A6R0D2P1B03B Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 2.5mm.
RPE5C2A6R0D2P1B03B Features
a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V