RPE5C2A681J2P1A03B
Mfr.Part #
RPE5C2A681J2P1A03B
Description
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Lead Diameter :
500 µm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Depth :
2.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Pitch :
2.5mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Dielectric :
C0G
Wire
Height :
3.5mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
680pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Murata Electronics RPE5C2A681J2P1A03B
RPE 680pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPE5C2A681J2P1A03B Overview
A 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
RPE5C2A681J2P1A03B Features
a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V