RPE5C2A390J2S1Z03A
Mfr.Part #
RPE5C2A390J2S1Z03A
Description
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Lead/Base Style :
Kinked
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Pitch :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
100V
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Capacitance :
39pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e2
Depth :
2.5mm
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Murata Electronics RPE5C2A390J2S1Z03A
RPE 39pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPE5C2A390J2S1Z03A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
RPE5C2A390J2S1Z03A Features
a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V