RPE5C2A390J2K1Z03B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPE5C2A390J2K1Z03B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
RPE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Lead/Base Style :
Formed Leads
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Mount :
Through Hole
Composition :
Ceramic
Depth :
2.5mm
Dielectric :
C0G
Height :
3.5mm
Capacitance :
39pF
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Diameter :
500 µm
JESD-609 Code :
e2
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Radiation Hardening :
No
Murata Electronics RPE5C2A390J2K1Z03B
RPE 39pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPE5C2A390J2K1Z03B Overview
A program's size/dimension is 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5mm.
RPE5C2A390J2K1Z03B Features
a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V