RPE5C2A150J2M1Z03A
Mfr.Part #
RPE5C2A150J2M1Z03A
Description
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL
No
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Series :
RPE
Depth :
2.5mm
JESD-609 Code :
e2
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height :
3.5mm
ECCN Code :
EAR99
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitance :
15pF
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric :
C0G
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Voltage :
100V
Packing Method :
Ammo Pack
Size Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics RPE5C2A150J2M1Z03A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:100V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:Radial, RPE5C2A150J2M1Z03A pinout, RPE5C2A150J2M1Z03A datasheet PDF, RPE5C2A150J2M1Z03A amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics RPE5C2A150J2M1Z03A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics RPE5C2A150J2M1Z03A
RPE 15pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPE5C2A150J2M1Z03A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5mm.
RPE5C2A150J2M1Z03A Features
a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V