RPE5C2A102J2P1B03B
Mfr.Part #
RPE5C2A102J2P1B03B
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Length :
25mm
Radiation Hardening :
No
Width :
3.5mm
Composition :
Ceramic
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height :
5mm
Lead Pitch :
2.5mm
Length :
5.0038mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Packaging :
Bulk
Termination :
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1000pF
Lead/Base Style :
Kinked
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
100V
Voltage - Rated DC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Murata Electronics RPE5C2A102J2P1B03B
RPE 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
RPE5C2A102J2P1B03B Overview
This device's program size/dimension is 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
RPE5C2A102J2P1B03B Features
a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V