RPE5C2A100J2K1Z03B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPE5C2A100J2K1Z03B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Pitch :
5mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Style :
Formed Leads
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Series :
RPE
Multilayer :
yes
Lead/Base Style :
Flat
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e2
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
3.5mm
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
100V
Size Code :
Capacitance :
10pF
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Murata Electronics RPE5C2A100J2K1Z03B
RPE 10pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPE5C2A100J2K1Z03B Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
RPE5C2A100J2K1Z03B Features
a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V