RPE5C1H472J2P1C03B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPE5C1H472J2P1C03B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Capacitance :
4700pF
Depth :
3.15mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Composition :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
2.5mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
RPE
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm