RPC2512JT75K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC2512JT75K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 2512, 75 KOHM, 5%, 1
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Application :
Automotive Grade
Package :
Digi-Reel?
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
500 V
Power Rating :
1.5 W
Tolerance :
±5%
Width :
3.2 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Size Code :
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Height :
0.55 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Power (Watts) :
1.5W
Supplier Device Package :
Length :
6.3 mm
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Status :
Active
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Series :
RPC
Failure Rate :
Subcategory :
Resistors
Resistance :
75 kOhms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
RPC2512JT75K0
Stackpole Electronics, Inc. RPC2512JT75K0
RPC Series, Thick Film, 75 kOhms, 1.5W, ±5%, -55°C ~ 155°C