RPC2512JT3R30
Mfr.Part #
RPC2512JT3R30
Description
RES 3.3 OHM 5% 1.5W 2512
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1.5W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Power Rating :
1.5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
3.3Ohm
Height :
711.2μm
Published :
2012
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
2512
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
500V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RPC2512JT3R30
Stackpole Electronics, Inc. RPC2512JT3R30
FIXED RESISTOR RPC Series, Thick Film, 3.3Ohm, ±5%, -55°C~155°C