RPC2512JT27R0
Mfr.Part #
RPC2512JT27R0
Description
RES 27 OHM 5% 1.5W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
1.5W
Series :
RPC
Power (Watts) :
1.5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Working Voltage :
500V
Tolerance :
±5%
Resistance :
27Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
RPC2512JT27R0
Stackpole Electronics, Inc. RPC2512JT27R0
FIXED RESISTOR RPC Series, Thick Film, 27Ohm, 1.5W, ±5%, -55°C~155°C