RPC2512JT240K
Mfr.Part #
RPC2512JT240K
Description
RES 240K OHM 5% 1.5W 2512
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1.5W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Working Voltage :
500V
Resistance :
240kOhm
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
1.5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RPC2512JT240K
Stackpole Electronics, Inc. RPC2512JT240K
FIXED RESISTOR RPC Series, Thick Film, 240kOhm, 1.5W, ±5%, -55°C~155°C